Program

                         2011. április 7. csütörtök
9.00-10.00 Regisztráció
10.00-12.00

Plenáris ülés Barokk Csarnok

 

Levezető elnök: Gloviczki Zoltán, közoktatásért felelős helyettes államtitkár, NEFMI

10.00-10.15

A konferencia megnyitása, Pálinkás József MTA elnöke, köszöntés

10.15-10.25

Művészeti produkció I. (fiatal tehetség előadása)

 

A 2011. „Liszt-év” alkalmából Liszt VI. rapszódiáját zongorán előadja Konyicska Renáta (20), Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Budapest 

10.25-10.40

Tehetséggondozás Magyarországon, Magyarország 20 éves Tehetséggondozó Stratégiájának bemutatása, Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár, NEFMI

10.40-10.55

Magyar Géniusz Program-Tehetséggondozás Magyarországon az EU Strukturális Alapjainak támogatásával, Csermely Péter, Nemzeti Tehetségsegítő Tanács

10.55-11.10

Az EU 2020 Stratégiában megjelenő kreativitás és az innováció, Stefaan Hermans, az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Főigazgatósága

11.10-11.25

 A lengyel tehetséggondozás aktuális kérdései, Mirosław Sielatycki, helyettes államtitkár, Nemzeti Oktatási Minisztérium, Lengyelország

11.25-11.50 Kérdések – Válaszok
11.50-12.00

Művészeti produkció II. (fiatal tehetségek előadása)

  Dvořak: Rondó, előadja Dolfin Balázs, gordonka (13, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Különleges Tehetségek Tagozata, Budapest, tanára Mező László), zongorán kísér Rubin Márta és Bartók: Rutén nóta és Rutén kolomejka, előadják Devich Gergely és Temesvári Bence, gordonka duó, (12, Szent István Király Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Budapest)
12.00-13.30 Ebéd az Országos Széchényi Könyvtár épületében (karszalag viselése kötelező)
13.30-14.50

Plenáris ülés Barokk Csarnok
Levezető elnök: Gloviczki Zoltán, közoktatásért felelős helyettes államtitkár, NEFMI

13.30-13.45

A tehetséggondozás és a társadalmi tőke növelése, az ESZA lehetséges szerepe, Andor László, Foglalkoztatás, a szociális ügyek és a társadalmi összetartozás biztosa, Európai Bizottság

13.45-13.55

Művészeti produkció III. (fiatal tehetségek előadása)

 

Sosztakovics és Rodriguez műveit előadja Dolfin Balázs, Devich Gergely, gordonka, Kocsis Krisztina, zongora (14, Szent István Király Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Budapest), tanáraik: Antók Zsuzsanna(gordonka), Domjánné Kiss Adél (zongora)

13.55-14.10

Egy EU tagállam átfogó tehetséggondozási modelljének bemutatása: finnországi példa, Leo Pahkin, Finnish National Board of Education, Finnország

14.10-14.25

Tehetséggondozás civil szemmel az ECHA (European Council for High Ability) gyakorlatában,  Johanna M. Raffan, ECHA, Anglia

14.25-14.35 Művészeti produkció IV. (fiatal tehetségek előadása)
  Bartók Román népi táncok, előadja Králik Abigél, hegedű (12, Tóth Aladár Zeneiskola, Budapest), és Muszorgszkij: Gopak, előadja Váradi Gyula, hegedű (14, Tóth Aladár Zeneiskola, Budapest), zongorán kísér Arató Ágnes
14.35-14.50 Természet a képernyődön- számítógépes modell bemutatása, Balassi Márton és Horváth Dávid, (21), a Fiatal Kutatók Európai Díja 2010 nyertesei 
14.50-15.15 Kávészünet
15.15-16.30

Párhuzamos Szekcióülések:

A szekciók 10-10 perces a szekcióvezetők általi vitaindító előadással indulnak.

  I.Szekció „Tehetséggondozással a társadalmi Kohézióért”
Szekcióterem:  Gótikus Terem
  Szekcióvezetők: Fuszek Csilla, Csányi Alapítvány, Kerényi Kata, Zöld Kakas Líceum és Tim Dracup, szakértő, Anglia
A hátrányos helyzetű társadalmi csoportokat célzó, a tehetség kibontakozását, a tehetségsegítő programokhoz való hozzáférés javítását szolgáló esélyteremtő programok gyakorlata, tapasztalatai, a tagállamok gyakorlatában az állami és a civil szektorban
  II. Szekció „Tehetség, Kreativitás, Innováció - Tehetséges fiatalok és a mobilitás viszonya”
Szekcióterem: Barokk csarnok 
 

Szekcióvezetők: Szabó Gábor, Magyar Innovációs Szövetség és Erika Landau, Tel-Avivi Egyetem, Izrael

Felkért hozzászóló: Tordai Péter, TEMPUS Közalapítvány

További hozzászóló: Jolana Laznibatova, Különlegesen Tehetséges Gyermekek Általános és Középiskolája, Szlovákia

Az EU 2020 Stratégia fő célja a kreatív és innovatív Európa megteremtése, ennek jelentős eszköze a tehetséggondozás támogatása. Milyen mechanizmusokkal lehet ösztönözni, hogy az Európában gondozott tehetségek tudásukat Európában kamatoztassák?
A gazdaság és a tudományos szféra mozgástere, tagállami jó gyakorlatok a kiemelkedő tehetségek megtartására.
A tehetséges fiatalok európai szintű együttműködési formáinak kialakítása.

  III. Szekció „Döntéshozók – tudomány – szakmai megvalósítás”
Szekcióterem: Király pince
 

Szekcióvezetők: Győri János, ELTE PPK, és Tapio Säävälä, EU Oktatási Főigazgatóság

Felkért hozzászóló szakképzés témában: Odrobina László, főosztályvezető, Nemzetgazdasági Minisztérium, Szabó Katalin, Budapesti Corvinus Egyetem

További hozzászóló: Eugenia Meletea, Athéni Egyetem, Görögország

Hogyan és milyen értelmezésben jelenik meg a tehetséggondozás az a nemzetközi és európai oktatás-politikákat tükröző stratégiai dokumentumokban, a tagállami intézkedésekben?
Milyen speciális rendelkezések születtek az elmúlt 5 évben a tehetségek kibontakoztatásának elősegítéséért, az európai tehetségek Európában tartásáért, melyek a tudomány képviselőinek lehetőségei a szakpolitikák tervezése és a szakmai megvalósítás területén?

19.00-21.00 Gálavacsora a MOL támogatásával Helíyszín: Budavár Szalon (Budapest, Országház u. 28.)– A részvételről ebédig kell visszajelezni a regisztrációnál.

  

2011. április 8. péntek
8.30-9.00 Regisztráció
9.00-11.10 Plenáris ülés Barokk Csarnok
  Levezető elnök: Gloviczki Zoltán, közoktatásért felelős helyettes államtitkár, NEFMI
9.00-9.10 Tarlós István, Budapest főpolgármesterének köszöntője
9.10-9.15 Művészeti produkció V. (Mester és tanítványa)
Bartók: Játék, Szentivánéji, Párnás tánc, Ugyan édes, előadják Koszta Éva (12, Valcer Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Nyíradony) hegedű, és tanára, Szilágyiné Pálkövi Mária, hegedű
9.15-9.45 Tehetséggondozás témában készített angol kutatás bemutatása az EU tagállamaira koncentrálva,  Joan Freeman, Middlesex Egyetem, Anglia
9.45-10.35 Három EU tagállami tehetséggondozó helyi jó gyakorlat bemutatása előadások keretében, Christian Fischer, Münsteri Egyetem, Németország, Wieslawa Limont, Nicolas Copernicus Egyetem, Torun, Lengyelország, Margaret Sutherland, Glasgow-i Egyetem, Skócia
10.35-10.45 „Európai Uniós jó gyakorlatok” című könyv bemutatása, Győri János, ELTE PPK
10.45-11.00 Arany János Országos Magyar Tehetséggondozó Program jó gyakorlatának bemutatása Gloviczki Zoltán, közoktatásért felelős helyettes államtitkár
11.00-11.10 Művészeti produkció V. (fiatal tehetségek előadása)
  Dél-dunántúli pásztormuzsika és kanásztáncok, előadják a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzene szakos hallgatói: Paár Julianna, Tímár Sára, ének, Istvánfi Balázs, duda, Juhász Kitti, Szanics Richárd, citera
11.10-11.30 Kávészünet
11.30-13.00

Kerekasztal beszélgetés a társadalmi felelősségvállalásról, a nagy vállalatok és a nagy vállalkozók szerepéről a tehetséggondozásban

Moderátor: Kroó Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, meghívott vendégek: Hans van der Loo, alelnök, European Union Liaison, Shell International, Rudas Ágnes, humánerőforrás igazgató, OTP, Lovassy Tamás, a Demján Sándor Alapítvány elnöke, Szőcs László,humánerőforrás igazgató, MOL, Somorjai Éva, HR vezérigazgató-helyettes, Magyar Telekom, Kerekes László, AkzoNobel Coatings CES vezérigazgatója, a HEBC Elnöke

13.00-13.10 Művészeti produkció VI. (fiatal tehetség előadása)
 

Moldvai énekek kobozkísérettel, előadják a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzene szakos hallgatói: Nemcsics Kinga, koboz, Soós Réka, hegedű, Paár Julianna, Tímár Sára, ének

13.10-14.30 Ebéd az Országos Széchényi Könyvtár épületében (karszalag viselése kötelező)
14.30-16.00

Párhuzamos Szekcióülések

A szekciók 10-10 perces szekcióvezetők általi vitaindító előadással indulnak.

  IV. Szekció „Társadalmi felelősségvállalás”-„ Európai felelősségvállalás”
Szekcióterem: Gótikus Terem
 

Szekcióvezető: Varjasi Gábor, MOL, Roland Persson, Jönköpingi Egyetem, Svédország Közreműködik: Bridget Cosgrave, Digital Europe, Belgium

Milyen mértékű és irányú a tehetséggondozás terén az üzleti és a magánszektornak a társadalmi felelősségvállalása az egyes országokban a tehetséggondozás terén, és vajon ezek a jó gyakorlatok milyen hatással vannak az egyes országok döntéshozatali folyamataira, a tehetségbarát társadalom kialakítására, a tehetségbarát Európa kialakítására! Javaslat az Európai Tehetség Alapra, az Európai Tehetségsegítő Koordinációs Központ kialakítására.

  V. Szekció „Kutatási eredmények és döntéshozás
Szekcióterem: Barokk csarnok
 

Szekcióvezetők: Balogh László, Debreceni Egyetem és Franz J. Mönks, Radboud Egyetem, Nijmegen, Hollandia

Lehet-e biztosítani a tehetséggondozás terén – és ha igen, akkor mely pedagógiai kutatási eredményekre építve - hogy a kutatási eredmények illetve az azokra (is) épülő, kialakuló jó gyakorlatok érdemben is beépüljenek döntéshozás folyamatába, az oktatás tartalmi és módszertani folyamataiba

  VI. Szekció „A hálózatosodás szerepe a tehetséggondozás gyakorlatában”
Szekcióterem: Király pince
 

Szekcióvezetők: Réti Mónika, Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, Doris Jorde, Oslói Egyetem, Norvégia

Hogyan látják az egyes érdekcsoportok képviselői (tanárok, szülők és tanulók) a tehetséggondozás gyakorlatát? Hogyan járulnak hozzá a tehetséggondozó hálózatok a motiváció fenntartásához, a pályaív töretlenségéhez?
Magyar és nemzetközi jó gyakorlatokon keresztül világítjuk meg a napi munka segítésének néhány módját arra koncentrálva, hogyan vehetjük figyelembe a folyamatosságot, az érdekcsoportok szempontjait és a mindennapok tapasztalatait a hálózatok működtetésében, a különböző hálózatok összekapcsolásában. Ajánlásokat fogalmazunk meg az európai tehetséggondozó hálózatok működésére vonatkozóan.

16.00-16.30  Kávészünet
16.30-17.15 A szekcióvezetők beszámolója, Zárónyilatkozat elfogadása, a konferencia ünnepélyes zárása Hoffmann Rózsa, oktatásért felelős államtitkár, NEFMI, részvételével
17.15-17.25 Művészeti produkció VII. (fiatal tehetségek előadása)
  Kalotaszegi hajnali nóta és táncdallamok, előadják a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzene szakos hallgatói: Paár Julianna, Tímár Sára, ének, Nyitrai Tamás, hegedű, Fekete Márton, brácsa, Vörös Dániel, bőgő
  A konferencia mindkét helyszínén, a Budavári Történeti Múzeumban és a Magyar Kultúra Alapítvány Házában képzőművészeti kiállítással is színesítjük a programsorozatot.A tárlaton 6-18 éves gyermekek és fiatalok alkotásait tekinthetik meg, amelyek különböző műfajokban és technikákkal készültek.
A nemzetközi és országos válogatásban számos művészeti intézmény, tehetségpont gyermekalkotásait csodálhatjuk meg: grafikákat, festményeket, különböző színes technikákkal készült munkákat, kollázsokat és fotókat.Bízunk benne, hogy mindenki számára örömet jelent felfedezni a kiállított gyermekalkotásokban rejlő őszinteséget, derűt és az egyéni kifejező erőt, amely szintén a tehetségek sokszínűségét mutatja.
A konferencia ideje alatt, a kiállított gyermekrajzok és fotók mellett kiemelkedő magyar alkotók és tudósok életpályáját bemutató válogatást is megtekinthetnek a látogatók, amely korábban az Európai Parlamentben került bemutatásra.
 

2011. április 9. szombat
10.00-15.00 Első Európai TehetségNap
  Helyszín: Budai Vár, Magyar Kultúra Alapítvány, Szentháromság tér 6.
  díszvendég: Françoys Gagné (Québec-i Egyetem, Montreál, Kanada)
  Program:
9.00-10.00 Regisztráció
10.00-10.05

Köszöntő, megnyitó beszéd: Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár, NEFMI

10.05-10.15

Bartók: Három dal az ELTE kórusának előadásában

10:15-10:45

Françoys Gagné előadása

10:45-10:50 Felfedezettjeink verseny I. Demarcsek Dániel, tirpák táncok
10:50-11:55

Tehetségpontok (2 hazai, 1 határon túli, 3 EU) bemutatkozása

  • Demarcsek Zsuzsanna – Nyíregyházi Vásárhelyi Tehetségpont - Régiós Tehetségdiagnosztikai Központ tehetségpont bemutatása
  • Aleksandra Kowalik – A lengyel oktatási minisztérium 3 éves tehetséggondozó programja Gajda Attila, Vajdaság – a Bolyai tehetségpont és a Bolyai Gimnázium munkájának bemutatkozása
  • Krassói Karola – Messzehangzó Tehetségek Alapítvány tehetségpont munkájának bemutatása
  • Merikki Lappi – A finnországi Päivölä Iskola Matematika Programjának bemutatása
  • Roya Klinger – A Bajor Tehetség Központ bemutatása
  • Réti Mónika – A magyarországi Kutató Tanárok Egyesületének bemutatása
  • Shell-Eco-marathon (Hans van der Loo) 
11:55-12:05 Felfedezettjeink verseny II. Urbán Máté fotográfus
12:05-12:50 Talent Fair (ország standok a rendezvény ideje alatt), kiállítások megtekintése, hálózaterősítő játék, szünet
12.50-13.10 Visszajelzések, FÓRUM
13:10-13:15 Felfedezettjeink III, Szántó Cintia, Hip-hop tánc
13.15-13.30 Csárdástanítás: Molnár Sándor és zenekara
13:35-14:30 EBÉD
  A TehetségNap ideje alatt a helyszínen fiatal tehetségek képzőművészeti alkotásai, és 2 magyar csapatnak az Shell Eco-marathon Europe versenyre készül autói  kerülnek bemutatásra.

Fontos információ: A szállás és az utazás költségeit a konferencia résztvevői fedezik. Az étkezést, és a közös programok között a helyszíni közlekedés költségeit a szervezők biztosítják! 

Kapcsolat:  conference2011@talentday.eu

Magyar Géniusz ProgramNemzeti Tehetség ProgramÚj magyarország
Copyright © Minden jog fenntartva.
Design & stratégia:
www.cyberdurer.hu